سلام دوستان . تصمیم گرفتیم یه سری پست های جدید را با برچسب fun project رو شروع کنیم که علاوه بر پروژه ها و آموزش های حرفه ای از این مدل پروژه های سرگرمی هم معرفی کنیم و البته که جنبه آموزشی خودش را هم خواهد داشت. 

بگذریم اولین پروژه این دسته بندی ساخت دروغ سنج با آردوینو هست که در ادامه با نحوه کار و ساختش اشنا میشیم. در پروژه امروز میخوایم نحوه واکنش پوست بدن به نسبت موقعیتی و شرایطی که در آن قرار دارید یا احساساتی که تجربه میکنید را با استفاده از این پروژه بسنجیم و تمام این اطلاعات را روی مانیتور بیاریم.

قدم اول: نحوه کار

پروژه الکترونیک ساخت دروغ سنج ساده با اردوینو

پوست بدن جدا از اینکه باعث میشود تا حس لامسه را تجربه کنیم و اندام های درونی ما را از عفونت ها و اسیب ها دور نگه میدارد یک خاصیت بسیار بسیار جالب دارد و آن هم اینکه رسانایی پوست ما به نسبت شرایط مختلف احساسی متفاوت است. به این خاصیت الکترودرمال یا EDA گفته میشود که اطلاعات بیشتر در این رابطه را میتوانید از این لینک در ویکی پدیا دریافت کنید. اما خلاصه به این صورت است که پوست ما به نسبت احساسات مختلف ما واکنش نشان داده و رسانایی خود را تغییر میدهد.

خب صورت مساله تا حدود زیادی حل شد و الان فقط نیاز است که دستگاهی برای تشخیص این موضوع بسازیم که توسط یک برد آردوینو (یا از هر برد دیگری میتوانید استفاده کنید صرفا اردوینو جهت همه گیر بودن در این مقاله امده است) که به شخص مورد نظر متصل میشود و اطلاعات دریافت شده را روی یک نمودار نشان میدهیم که در ادامه بهشون خواهیم پرداخت.

و اما نحوه کار به این صورت است که پس از اینکه دستگاه را به شخص مورد نظر متصل کردیم یک سری سوالات ساده که مطمئنیم شخص مورد نظر جواب آنها را صحیح میدهد شروع میکنیم مثلا : کجا زندگی میکنی؟ چند سالته؟ اسمت چیه؟ و ….

تا با این کار یک مقدار متوسط از عملکرد نمودار روی بدن شخص را ببینیم سپس شروع به پرسیدن سوالات مورد نظرمان که احتمال دارد درباره آن دروغ بگویند میکنیم و در صورتی که این اتفاق بیفتد احتمالا شخص مضطرب یا عصبی میشود که در نتیجه روی نمودار با تغییرات غیر عادی روی خطوط متوجه میشویم که فرد دروغ گفته است D:

قدم دوم: لوازم مورد نیاز

ما به آردوینو نانو، تعدادی led، نوار چسب پارچه ای، مقاومت های 2K و برخی ابزارهای اساسی مانند مقوا، فویل الومینیوم، چسب حرارتی، سیم لحیم و هویه و قیچی نیاز داریم.

قدم سوم: ایجاد اتصالات

ساخت دروغ سنج ساده

اتصالات در این شماتیک مشخص هستند اما در ادامه قدم به قدم آنها را توضیح میدهیم.

1.یک تکه سیم بلند به پین آنالوگ 0 آردوینو متصل کنید

2.یک مقاومت 2 کیلو را به gnd متصل کرده و سر دیگر آنرا به سیمی که در مرحله قبل متصل کردید وصل کنید

3.یک سیم بلند دیگر را به پین 5 ولت اردوینو متصل کنید.

4.آند ال ای دی سبز را به پایه 2 اردوینو و کاتد ال ای دی را به پایه gnd متصل کنید 

5.آند ال ای دی زرد را به پایه 3 اردوینو و کاتد ال ای دی را به پایه gnd متصل کنید 

6.آند ال ای دی قرمز را به پایه 4 اردوینو و کاتد ال ای دی را به پایه gnd متصل کنید 

قدم چهارم: نرم افزار و کد

این نمودار در نرم افزار اردوینو پس از اپلود کد قابل مشاهده خواهد بود پس نیاز است که اخرین ورژن arduino ide را نصب داشته باشید.

برای باز کردن پلاتر یا نمودار، آردوینو را باز کنید و به منوی tools بروید و باید آن را دقیقاً در زیر serial monitor ببینید.

اکنون کد میکرو کنترلر را کپی کرده و در صفحه خود آپلود کنید.

				
					void setup()
{
	Serial.begin(9600);
	pinMode(2, OUTPUT);
	pinMode(3, OUTPUT);
	pinMode(4, OUTPUT);
	digitalWrite(2, HIGH);
	delay(500);
	digitalWrite(3, HIGH);
	delay(500);
	digitalWrite(4, HIGH);
	delay(500);
}

void loop()
{
	if (analogRead(A0) > 60)
	{
		digitalWrite(4, HIGH);
	}
	else
	{
		digitalWrite(4, LOW);
	}
	if (analogRead(A0) > 20)
	{
		digitalWrite(2, HIGH);
	}
	else
	{
		digitalWrite(2, LOW);
	}
	if (analogRead(A0) > 45)
	{
		digitalWrite(3, HIGH);
	}
	else
	{
		digitalWrite(3, LOW);
	}

	Serial.println(analogRead(A0));
	delay(20);
}
				
			

قدم پنجم: ساخت گیره های انگشت

اکنون که شکل اولیه پروژه انجام شد، می‌توانیم شروع به اضافه کردن ویژگی‌هایی برای آسان‌تر کردن استفاده از این دستگاه کنیم، با افزودن گیره‌های انگشت شروع می‌کنیم تا اتصال پایدار بین انگشتان و کابل‌ها حفظ شود. بیایید با چسباندن یک نوار فویل به پایین نوار چسب شروع کنیم، این کار را برای هر دو تکه نوار چسب (قلاب و حلقه. حالا آن را به دور انگشت خود بپیچید تا محکم شود (عکس ها را بررسی کنید) سپس نوار را بچسبانید. سیم در معرض از پایه آنالوگ 0 تا فویل حلبی و این مرحله را برای پایه 5 ولتی تکرار کنید (مطمئن شوید که اتصال خوبی برقرار می کند)

اگر تا به اینجا همه چیز خوب پیش رفته باشد تا الان توانسته اید دروغ سنج اردوینو خود را بسازید. همچنین میتوانید این دروغ سنج را داخل باکس قرار دهید تا شکل زیباتری به خودش بگیرد.

نکته مهم اینکه این دستگاه صرفا یک نمونه اولیه از دستگاه دروغ سنج میباشد و دستگاه های دیگر از عوامل دیگری مانند ضربان قلب و … هم در کنار این پارامتر استفاده میکنند بنابراین دقیقترین دستگاه نیست اما از بیس دیگر دستگاه ها پشتیبانی میکنند. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *